تبلیغات
خبرنامه پیام رهیابان - مشروح سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع مردم استان خراسان شمالی
 
خبرنامه پیام رهیابان
با ولایت زنده ایم تا زنده ایم پاینده ایم (( مرگ بر ضد ولایت فقیه ))
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : احمد سراجیان
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
این وبلاگ چقدر مورد پسند شما قرار گرفته است ؟


مشروح سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع مردم استان خراسان شمالی

تهران - حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ظهر امروز -چهارشنبه- در جمع پرشور مردم استان خراسان شمالی در ورزشگاه تختی شهرستان بجنورد سخنرانی كردند.

مشروح سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع مردم استان خراسان شمالی


مشروح سخنان معظم له به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

خداوند را سپاس از صمیم قلب عرض می‌كنم كه دیدار با شما مردم عزیز استان خراسان شمالی كه شهر شما و استان شما معروف به باب‌الرضا است در روز زیارتی مخصوص امام رضا (ع) اتفاق افتاد و اگر چه ما امروز توفیق نداریم كه از نزدیك در حرم مطهر امام هشتم (ع) باشیم از این منطقه عرض سلام كرده و می‌كنیم.

این منطقه كه امروز به نام خراسان شمالی شناخته می‌شود یكی از مناطق مهم خراسان است. هم از جهت موقعیت جغرافیایی و طبیعی و هم از جهت خصوصیات مردمی و انسانی و فرهنگ‌ها و خلقیات و رفتار.

این خصوصیات از دیرباز در مردم این منطقه مهم و حساس شناخته‌ایم. این منطقه این استان با طبیعت زیبا، منابع طبیعی غنی با عمق غنای فرهنگی كاملا برجسته و ممتاز با منابع طبیعی متنوع با استعداد فراوان كشاورزی و دامی و سایر فعالیت‌های مربوط به منطقه و طبیعت. با جاذبه‌های گردشگری متاسفانه ناشناخته كه بسیاری از مردم كشور جاذبه‌های گردشگری این منطقه را هنوز درست نمی‌شناسند و یكی از برترین خصوصیات با عبور سالیانه میلیون‌ها مردم مسافر مشتاق بارگاه علی‌بن موسی‌الرضا(ع) با این خصوصیات جغرافیایی و منطقه‌ای، منطقه خراسان شمالی دارای موقعیت حساسی است.

لیكن از این‌ها مهمتر خصوصیات مردمی است، مردم اینجا را از دیرباز با شور و نشاط و سرزندگی در همه میدان‌ها شناخته‌ایم. در همه عرصه‌هایی كه حضور مردم در آن عرصه‌ها آشكار است مردم استان خراسان شمالی را مردم بجنورد را و دیگر مناطق این استان را با سرزندگی با نشاط با آماده به كاری شناخته‌ایم. همه جا هم این را نشان دادند.

همین جا من از حضور مردم در خیابان‌ها هم تشكر كنم كه همین نشاط و سرزندگی و حضور آمادگی در حركت مردم در این یك ساعت و نیم، دوساعتی كه ما در خیابان بودیم محسوس بود. این را از دیرباز در این مردم شناخته‌ایم. هم عذرخواهی می‌كنم. جوانان عزیز در خیابان آنچنان تراكمی را ایجاد كرده بودند كه حقیقتا من كه داخل خودرو نشسته بودم نگران می‌شدم از فشاری كه بر این مردم عزیز وارد می‌آمد. بالاخره هم متشكریم هم عذرخواه.

این در همه بخش‌های زندگی این مردم دیده می‌شود در همه عرصه‌ها. در 28 صفر كه از سرتاسر استان مردم راه می‌افتند به مرقد علی‌بن موسی‌الرضا(ع) از همه شهرستانها بیشتر مسافران و خودروهای بجنورد‌اند؛ این را مشهدی‌ها می‌دانند. بنده‌ام كه مشهدی هستم می‌دانم. در زیارت این نشاط و حضور و آمادگی محسوس است.

در عرصه دفاع مقدس هم كه پیش آمد عین همین را انسان مشاهده كرد. 50 سردار برجسته لشگرهای مربوط به خراسان و تیپ جوادالائمه(ع) مال این منطقه است. مال این خطه خراسان شمالی است.

2 هزار و 772 شهید از این منطقه در راه خدا جان خودشان را داده‌اند. بیش از 6 هزار جانباز، آزادگان فراوان، رزمندگان و ایثارگران از سرتاسر این استان. این همان روحیه حضور، آمادگی، سرزندگی، نشاط در همه چیز همین جورند؛ وقتی نوبت كشتی باچوخه هم می‌رسد باز هم ده‌ها هزار تماشاچی می‌ایستند می‌نشینند آنجا تماشای كشتی را می‌كنند این خصوصیات خصوصیات مهمی است. غیرت مرزبانی این منطقه هم مرتبط با این خصوصیات است.

البته فقط اینها نیست برجستگی‌های این استان بیش از اینهاست؛ استعداد درخشان آن طوری كه به من اطلاع دادند جزو 10 استان برتر كشوری از لحاظ استعداد و توانایی‌های علمی این استان است.

در المپیادهای دانش‌آموزی جزو برترین‌های كشور محسوب می‌شود، اینها استعداد است. بنده البته خودم هم در دوران طلبگی نمونه‌هایی از همین استعدادهای درخشان و برجسته را آنجا دیده‌ام كه حالا طرحش اینجا لزومی ندارد. در جمع علما و طلاب انشاء‌الله عرض خواهم كرد. این هم برجستگی است.

غیورند، دین دارند، ‌مرزبانند، سرزنده و بانشاط اند و شجاعند. این خصوصیات خصوصیات برجسته‌ای است. چرا اینها را عرض می‌كنیم برای این كه خوب است مردم مناطق گوناگون كشور ما برجستگی‌های خودشان را بدانند. به این برجستگی‌ها افتخار كنند. جوان بجنوردی افتخار كند كه مربوط به این شهر است. جوان مربوط به این استان از هر قومی از اقوام كه هست افتخار كند كه متعلق به این استان است، متعلق به این منطقه است، متعلق به این مردم است. یكی از برجستگی‌های دیگر این استان هم همین همراهی و همزیستی مهربانانه و برادرانه قومیت‌های مختلف است.

از كرد و فارس و ترك و تات و تركمن در كنار هم زندگی كردند با سلامت با مهربانی و برادری كه این در منطقه كاملا محسوس است، كاملا مشهود است كه این را باید قدر دانست.

از همین جا من وارد مطلب اصلی مورد نظر خودم بشوم. عزیزان من، برادران، خواهران این امتیارات را شنیدید این نشاط و سرزندگی و آماده به كاری از بعد از انقلاب تا امروز در سرتاسر كشور وجود دارد. این یك موهبت بزرگ است برای ملتی كه درصدد حركت به جلو است. درصدد ترقی و تعالی است. دنبال حیات طیبه است. این حالت آماده به كاری، نشاط، سرزندگی و پایه كار بودن این نعمت بزرگی است. ولی این كافی نیست.

برای رفتن به قله‌ها شرط‌های دیگری هم وجود دارد. اولا باید یك نقشه راه وجود داشته باشد. یعنی هدف حركت معلوم باشد. چشم‌انداز حركت معلوم باشد. ترسیم خط سیر این حركت شده باشد بعد هم فهم دایمی درست و رصد كردن دایم از این حركت. این برای یك ملت لازم است.

اینها جزو مسایل اصلی ماست امروز. من اصرار دارم كه جوانان عزیز ما بخصوص و نخبگان كشور به این مسایل اصلی امروز توجه داشته باشند. ما امروز اینها را لازم داریم.

هدف‌های انقلاب، هدف‌های این حركت از اول انقلاب ترسیم شد. هم در شعارهای مردم هم در بیانات امام رضوان‌الله تعالی، نقشه راه به طور اجمالی معلوم شد؛ بعد هم در طول زمان در این سی سال این نقشه راه تدوین شد، مدون شد، پخته شد، تكمیل شد. امروز ملت ایران می‌داند كه چه می‌خواهد دنبال چیست.

اگر بخواهیم هدف‌های ملت ایران را در یك موضوع خلاصه بكنیم تا حدود زیادی خواسته‌های عمومی كشور را و ملت را بیان بكند و آن را در بر بگیرد آن مفهوم كلیدی عبارت است از مفهوم پیشرفت. منتها پیشرفت با تعریفی كه اسلام برای پیشرفت می‌كند. پیشرفت در منطق اسلام متفاوت است با پیشرفت در منطق تمدن مادی غرب.

آنها یك بعدی می‌بینند، آنها با یك جهت مادی به پیشرفت نگاه می‌كنند. پیشرفت در نظر آنها در درجه اول و به عنوان مهمترین عبارت است از پیشرفت در ثروت و پیشرفت در علم و پیشرفت نظامی و پیشرفت فناوری، پیشرفت در منطق غربی اینهاست.

اما در منطق اسلامی پیشرفت ابعاد بیشتری دارد. پیشرفت در علم، پیشرفت در اخلاق، پیشرفت در عدالت، پیشرفت در رفاه عمومی، پیشرفت در اقتصاد، پیشرفت در عزت و اعتبار بین‌المللی، پیشرفت در استقلال سیاسی، اینها همه در مفهوم پیشرفت در اسلام گنجانده است و پیشرفت در عبودیت و تقرب به خدای متعال جنبه معنوی، جنبه الهی این هم جزو پیشرفتی است كه در اسلام هست كه در انقلاب ما هدف نهایی ما است. تقرب به خدا هم دنیا در این پیشرفتی كه مورد نظر است ملحوظ شده است هم آخرت.

اسلام به ما آموخته است كه 'لَیْسَ مِنَّا مَنْ تَرَكَ دُنْیاهُ لِآخِرَتِهِ وَ لآخِرَتَهُ لِدُنْیاهُ ' دنیا را هم برای آخرت نباید ترك كرد همچنان كه آخرت را هم نباید فدای دنیا كرد.

در یك روایتی می‌فرماید كه 'َاعْمَلْ لِدُنْیَاكَ كَأَنَّكَ تَعِیشُ أَبَداً' كانك تعیش ابدا، یعنی برنامه‌ریزی دنیا را برای چند روزه زندگی خودت تلف نكن. برنامه برای 50 سال بكن. این را مسئولان كشور مسوولان برنامه‌های عمومی مردمی باید مورد توجه‌شان قرار دهند. نگیم كه ما 50 سال دیگر معلوم نیست زنده باشیم. برنامه‌ریزی چرا بكنیم. نخیر. جوری برنامه‌ریزی كن كه گویی تا آخر دنیا بنا است زنده باشی. همچنانی كه اگر برای خودت و به نفع خود بخواهی برنامه‌ریزی كنی با چه جدیتی و دقتی می كنی برای نسل‌های آینده هم كه تو در آن وقت نیستی همان جور برنامه‌ریزی كن 'َاعْمَلْ لِدُنْیَاكَ كَأَنَّكَ تَعِیشُ أَبَداً'، نقطه مقابل 'اعْمَلْ لاِخِرَتِكَ كَأَنـَّكَ تَمُوتُ غَدًا' آخرت را هم همینجور. جوری عمل كه مثل این كه فردا بناست از این دنیا بروی یعنی هم برای دنیا سنگ تمام بگذار هم برای آخرت سنگ تمام بگذار. این پیشرفت اسلامی پیشرفت در منطق انقلاب یعنی این یعنی همه جانبه.

ادامه دارد ....

سیام**1058**9103*


نوع مطلب :
برچسب ها :

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
تماس با ما چاپ این صفحه Online User مشاهده سطح انرژی امروز شما با علم بیوریتم تبادل لینک - تبادل لینک رایگان پارس سی ام اس - مرکز دانلود الحاقات فارسی تبادل لینک رایگان - تبادل لینک لینکدونی رایگان وب سایت محبوب من - شرح کوتاهی درباره وب سایت من. سایت افزایش آمار و رتبه آلکسا - افزایش رتبه آلکسا,افزایش بازدید,افزایش ترافیک,رتبه بندی رایگان, بالاترین آموزش کسب درآمد - کسب در آمد کار در منزل درآمد اینترنتی
 
 
بالای صفحه
 
ParsHit