تبلیغات
خبرنامه پیام رهیابان - مصر و تركیه، از همگرایی تا رقابت
 
خبرنامه پیام رهیابان
با ولایت زنده ایم تا زنده ایم پاینده ایم (( مرگ بر ضد ولایت فقیه ))
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : احمد سراجیان
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
این وبلاگ چقدر مورد پسند شما قرار گرفته است ؟


مصر و تركیه، از همگرایی تا رقابت

گروه تحقیق و تفسیر خبر- گسترش روابط و همكاری های سیاسی-اقتصادی، اهداف و منافع مشترك در حوزه های منطقه ای چون بحران سوریه و نیز برگزاری رزمایش مشترك نظامی از روند فزاینده همگرایی مصر و تركیه در ماه های اخیر حكایت دارد.

مصر و تركیه، از همگرایی تا رقابت


به گزارش روز دوشنبه هشتم اكتبر (17 مهرماه) خبرگزاری رویترز، مصر و تركیه رزمایش مشترك نظامی را آغاز كرده اند كه یك هفته به طول خواهد انجامید. این رزمایش مشترك با عنوان 'دریای دوستی' با شركت واحدهای هوایی-دریایی دو كشور در شرق دریای مدیترانه در حال برگزاری است.

** رزمایش های مشترك نظامی مصر، تابعی از روابط سیاسی

...............................................................................

خبرگزاری 'منا' به نقل از برخی منابع سیاسی و نظامی مصری اعلام كرد؛ رزمایش اخیر، یكی از سلسله رزمایش هایی است كه قرار است با همكاری دو كشور برگزار شود.

همچنین به گفته جانشین سخنگوی وزارت امور خارجه مصر، این كشور بر اساس توافقات پیشین، در صدد تدارك و آمادگی برای شركت در رزمایشی با عنوان 'ستاره روشن' است كه در نیمه دوم سال آینده میلادی با حضور گسترده واحدهای نظامی ارتش آمریكا برگزار خواهد شد.

به گفته این مقام مصری، تمرین مشترك نظامی مصر و آمریكا قرار بود در سال 2011 میلادی برگزار شود كه به دلیل ناآرامی های مربوط به انقلاب مصر این رزمایش لغو شد.

پیش از این و در سال 2009 مانور مشترك نظامی مصر و آمریكا با حضور كشورهایی چون عربستان سعودی، كویت، اردن، پاكستان و تركیه برگزار شد و رزمایش 'ستاره روشن'، ادامه رزمایش های دو سالانه منطقه ای ارتش های مصر و آمریكا به شمار می رود.

مقام های مصری هدف خود از برگزاری مانورهای متعدد در دریای مدیترانه را حفظ آمادگی نظامی برای دفاع و حفاظت از حدود 2 هزار كیلومتر از مرزهای آبی این كشور و تامین امنیت آبراهه راهبردی و بین المللی 'سوئز' اعلام كردند.

این در حالی است كه از لحاظ عملیاتی لزوم مشاركت واحدهای هوایی-دریایی كشورهایی چون عربستان سعودی و حتی لیبی و یونان در تامین امنیت حوزه مورد نظر مصری ها، رویكردی همسنگ تركیه به شمار می آید.

این موضوع با توجه به گسترش چشمگیر روابط سیاسی و دیپلماتیك مصر و تركیه و انعقاد قراردادهای متعدد همكاری های اقتصادی، برگزاری رزمایش های مشترك و افزایش همكاری های نظامی را به شكل تابعی از تعاملات سیاسی مصر با دنیای خارج نشان می دهد.

** روند روابط اخیر مصر و تركیه

...........................................................

روابط آنكارا و قاهره در دوره حكومت مبارك، در چارچوب تعاملات عادی منطقه ای دنبال می شد. اما به راه افتادن انقلاب مردمی كه منجر به سرنگونی حكومت مبارك شد، رهبران تركیه را با وجود تردیدهای جدی در حمایت از معترضان مصری، سرانجام وارد عرصه تحولات این كشور ساخت.

در حالی كه ترك ها در ابتدا تمایل چندانی به بروز ناآرامی در كشورهای شمال آفریقا نداشتند، اما تلاش برای بهره برداری بیشینه از فرصت های به دست آمده در جهت تحقق رویای رهبری آنكارا در منطقه موجب شد تا تركیه از معترضان مصری حمایت كرده و خواستار كناره گیری مبارك از قدرت شود.

نزدیك به شش ماه پس از سقوط مبارك و در شهریورسال گذشته 'رجب طیب اردوغان' نخست وزیر تركیه به عنوان یكی از نخستین رهبران كشورهای منطقه و در راس هیاتی بلند پایه وارد قاهره شد و با پایه گذاری شورای روابط استراتژیك مصر و تركیه در اولین نشست این شورا شركت كرد.

این اقدام نخست وزیر تركیه و سخنرانی های وی در خصوص لزوم نزدیكی و همگرایی دو كشور، نشان داد كه ترك ها به طور جدی هدف تبدیل قاهره به یك شریك راهبردی را دنبال می كنند.

پیروزی 'اخوان المسلمین' در مصر به واسطه اشتراك نظرهای متعدد ایدئولوژیك و مبانی فكری با حزب حاكم 'عدالت و توسعه' در تركیه، منجر به نزدیكی بیش از پیش دو كشور شد تا جایی كه به زعم برخی تحلیلگران آغاز 'عصر طلایی' روابط دو كشور رقم خورد.

سفر 'محمد مرسی' رییس جمهور مصر به تركیه و شركت در كنگره سالانه حزب حاكم عدالت و توسعه در اوایل ماه جاری نشان داد كه رهبران قاهره نیز تمایل دارند به اشتیاق فراوان ترك ها برای نزدیكی با مصر پاسخ مثبت گفته و از ظرفیت های روابط رو به گسترش دو جانبه برای رسیدن به اهداف خود سود جویند. در پاسخ به سفر مرسی، اردوغان گفت؛ برای شركت در دومین نشست شورای روابط استراتژیك دو كشور در هفته های آینده عازم قاهره خواهد شد.

تاكنون مصری ها از مسیر روابط فزاینده خود با تركیه توانسته اند موافقت آنكارا را برای دریافت یك وام 2 میلیارد دلاری به دست آورند.

بر اساس گزارش رسانه های مختلف، طبق موافقتنامه های تجاری دو جانبه در سال گذشته میلادی میزان صادرات مصر به تركیه نسبت به سال 2010، 50 درصد افزایش یافت.

به باور شماری از تحلیلگران در چارچوب همگرایی مصر و تركیه در ماه های اخیر می توان دو هدف و دیدگاه متفاوت از سوی دو كشور را رصد كرد.

مصر در شرایط كنونی، كشوری درگیر مشكلات اقتصادی به شمار می رود كه به واسطه بی ثباتی و ناآرامی ها سال های اخیر بر حجم مشكلاتش افزوده شده است. تلاش برای فائق آمدن بر گره های اقتصادی به عنوان یكی از بزرگترین انگیزه های گسترش روابط خارجی، موجب شده تا مرسی در ماه های پس از تثبیت اوضاع سیاسی در قاهره به كشورهایی نظیر چین و تركیه سفر كند.

در جریان این سفرها زمینه سازی برای جذب سرمایه های خارجی و گسترش صادرات مصر به عنوان دو هدف اصلی اقتصادی دولت قاهره در دستوركار

مقام های مصری قرار داشته است.

البته رهبران قاهره در تلاش هستند تا با وجود نیاز مبرم به سرمایه های خارجی، از افزایش سطح بدهی های مصر به كشورهایی مانند عربستان و قطر حذر كنند تا در مسیر رویكردهای خاص منطقه ای، گرفتار وابستگی ساختاری به رقبای منطقه ای خود نشوند.

به نظر می رسد در سوی دیگر گسترش روابط قاهره - آنكارا، اهداف سیاسی و دیپلماتیك برای ترك ها بیشتر مد نظر است. چندی پیش و پس از نهایی شدن تصمیم اعطای وام 2 میلیارد دلاری از سوی تركیه به مصر، شماری از نمایندگان پارلمان تركیه از دولت سوال كردند كه با توجه به مشكلات اقتصادی و افزایش كسری بودجه كه سبب افزایش كالاهای اساسی و همچنین بهای برق، گاز و مواد سوختی در تركیه شده، اعطای وام دو میلیارد دلاری به مصر چه معنایی دارد؟

این موضوع نشان دهنده نگاه راهبردی تركیه به مزایای سیاسی و دیپلماتیك همگرایی با مصر به عنوان یكی از مولفه های تضمین افزایش قدرت منطقه ای و در نهایت نقش رهبری تركیه در آینده حوزه كشورهای آسیای غربی، مركزی و شمال آفریقا است.

** قاهره - آنكارا و طیفی از دوستی و رقابت در آینده

.........................................................................

در حال حاضر افزایش میزان و دامنه قدرت منطقه ای و بین المللی و سطح منزلت جهانی آنكارا به عنوان یكی از مهمترین انگیزه های راهبردی رهبران تركیه در رفتارها و رویكردهای خارجی این كشور شناخته شده است.

ترویج الگویی دموكراسی سكولار در یك كشور اسلامی از جمله ابزارهایی بوده كه رهبران حزب عدالت و توسعه تركیه برای دستیابی به اهداف استراتژیك خود در منطقه از آن بهره برده اند.

در مقابل، مصر به واسطه نیازهای تجاری و اقتصادی خود در حال حاضر تاكنون با نقش آفرینی منطقه ای تركیه دچار هیچ گونه تضاد جدی نداشته و حتی گام های مشخص و پیوسته ای به سوی همگرایی با آنكارا برداشته است.

این در حالی است كه به باور بسیاری از تحلیلگران، مصر با توجه به پیشینه و جایگاه این كشور در شمال آفریقا و خاورمیانه و صحنه گردانی تحولات مهمی چون تقابل نظامی با رژیم صهیونیستی در دهه های گذشته خود از جمله مدعیان رهبری كشورهای عرب منطقه به شمار می رود. براساس این رویكرد، پیروزی اخوان المسلمین در پی انقلاب مردمی مصر نیز موجب تشدید تلاش ها برای تحقق این آرمان سیاسی توسط رهبران كنونی قاهره خواهد شد.

هر چند درگیری رهبران مصر با مشكلات جدی اقتصادی و بی ثباتی های سیاسی اخیر بر ایفای نقش رهبری آنها در جهان عرب سایه انداخته است، اما به روشنی می توان در چشم انداز كنش گری سیاسی و دیپلماتیك رهبران مصر، پیگیری رویای رهبری جهان عرب را مشاهده كرد.

این موضوع دیر یا زود و به خودی خود موجب رقابت های راهبردی خواهد شد كه تركیه و مصر را در آوردگاهی متقابل قرار خواهد داد.

اما در مقطع كنونی آنچه بیشتر رخ می نماید؛ همگرایی دو كشور مصر و تركیه است كه به رغم وجود مولفه های بالقوه رقابت در آینده، تاكنون رو به جلو حركت كرده است.

به هر ترتیب به نظر می رسد روند قرابت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو كشور مسیر هم افزایی را در پیش گرفته و همكاری های مشترك دو كشور مانند برگزاری رزمایش های مشترك نظامی ، مستندی براین موضوع است. البته مولفه های بالقوه رقابت های راهبردی در آینده نزدیك، از مهمترین متغیرهای شكل دهنده روابط دائمی دو كشور خواهد بود كه دیر یا زود سایه خود را بر این روابط مستولی خواهد ساخت.

تحقیق**م.م.ك**1599


نوع مطلب :
برچسب ها :

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
تماس با ما چاپ این صفحه Online User مشاهده سطح انرژی امروز شما با علم بیوریتم تبادل لینک - تبادل لینک رایگان پارس سی ام اس - مرکز دانلود الحاقات فارسی تبادل لینک رایگان - تبادل لینک لینکدونی رایگان وب سایت محبوب من - شرح کوتاهی درباره وب سایت من. سایت افزایش آمار و رتبه آلکسا - افزایش رتبه آلکسا,افزایش بازدید,افزایش ترافیک,رتبه بندی رایگان, بالاترین آموزش کسب درآمد - کسب در آمد کار در منزل درآمد اینترنتی
 
 
بالای صفحه
 
ParsHit