تبلیغات
خبرنامه پیام رهیابان - تركیه در مسیر سقوط به باتلاق سیاسی
 
خبرنامه پیام رهیابان
با ولایت زنده ایم تا زنده ایم پاینده ایم (( مرگ بر ضد ولایت فقیه ))
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : احمد سراجیان
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
این وبلاگ چقدر مورد پسند شما قرار گرفته است ؟


تركیه در مسیر سقوط به باتلاق سیاسی

گروه تحقیق و تفسیر خبر- اقدام های اخیر دولتمردان تركیه علیه حكومت سوریه و دیگر همسایگان خود، می تواند اوضاع این كشور را از حالت ثبات خارج كند.

تركیه در مسیر سقوط به باتلاق سیاسی


لایحه پیشنهادی دولت تركیه به مجلس این كشور برای دخالت نظامی در سوریه كه سیزدهم مهرماه آن هم در نشستی غیرعلنی با 320 رای موافق در برابر 129 رای مخالف تصویب شد گرچه مسیر 'رجب طیب اردوغان' نخست وزیر تركیه، را برای پاسخ نظامی به درگیری های چند روز پیش از آن در نواحی مرزی با سوریه باز كرد اما در اصل ادامه راه این دولت برای مداخله آشكار در امور یكی از همسایگان خود محسوب می شود.

دلیل این امر نیز كمك های پیش از آن دولت اردوغان به مخالفان مسلح سوری و استقرار پایگاه هایی نظامی برای آموزش آنان بود.

گرچه وزارت امور خارجه تركیه بیست و یكم مهرماه طی بیانیه ای تامین سلاح، مهمات و ارسال آنها را برای معارضان سوری تكذیب كرد و افزود 'تركیه هیچگاه چنین اجازه ای نداده است'، اما در همین روز شبكه خبری تلویزیونی دولتی تركیه 'تی. آر. تی' از انتقال شماری از معارضان سوری برای مداوا به بیمارستان های شهر 'حاتای' در تركیه خبر داد.

به نوشته این شبكه خبری، 39 تن از مخالفان دولت سوریه كه در درگیری با نیروهای نظامی و ارتش این كشور زخمی شده بودند، برای درمان به استان حاتای تركیه منتقل شدند و تحت مداوا قرار گرفتند.

البته پیش از این نیز دولت تركیه بارها از سوی احزاب مخالف و نمایندگان مجلس ملی به همكاری با معارضان سوری و دامن زدن به آتش ناآرامی ها در سوریه محكوم شده بود.

پانزدهم مهرماه پایگاه خبری 'سون دقیقه' به نقل از 'محرم اینجه' سخنگوی فراكسیون حزب جمهوریخواه خلق در مجلس، نوشت: دولت اردوغان در مقابل سوریه قدرت نمایی می كند ولی در زمان كشته شدن 9شهروند تركیه توسط عناصر اسراییل در كشتی كمك رسانی 'مرمره آبی' چنین واكنشی را از خود نشان نداد.

این سیاستمدار تركیه از دولت اردوغان پرسید: زمانی كه آمریكایی ها در شمال عراق سر نظامیان تركیه را داخل كیسه كردند چرا چنین واكنش تندی را نشان ندادید؟

به نوشته شانزدهم مهرماه پایگاه خبری 'ملیت'، خانم 'گلتن كشاناك' از رهبران حزب صلح و دموكراسی و نماینده این حزب در مجلس، گفت: مطمئن باشید مجوز مجلس برای جنگ افروزی منطقه ای و ایجاد بهانه برای حمله به كردهای سوریه است.

وی با تاكید بر اینكه 'هوس حزب حاكم عدالت و توسعه برای احیای امپراتوری عثمانی اشتباه است'، افزود: من لازم می دانم به آنكارا هشدار دهم اگر از مرز سوریه عبور كرده و كوچك ترین عملیات نظامی در شمال این كشور انجام شود، همه ما ( نمایندگان حزب صلح و دمكراسی) در برابر تانك ها می ایستیم.

به این اعتراض ها، نارضایتی های علویان تركیه را كه 25 تا 40 درصد جمعیت این كشور را تشكیل می دهند، نیز می توان افزود.

'صلاح الدین اوزال' رییس فدراسیون علویان تركیه، طی سخنانی در جمع تظاهركنندگان پانزدهم مهرماه در آنكارا گفت: ابرهای سیاه بر روی تركیه دیده می شود ، محافلی كه در هوس پادشاهی (احیای امپراتوری عثمانی) هستند نوكری امپریالیسم در خاورمیانه را بر عهده گرفته اند ولی روزی تاوان آن را خواهند پرداخت.

از سوی دیگر، بیستم مهرماه مجلس تركیه، لایحه دولت را برای انجام عملیات در شمال عراق به مدت یك سال دیگر تمدید كرد. به این ترتیب دولت اردوغات همچنان به مداخله های نظامی و بمباران های گاه و بیگاه مناطق كردنشین شمال عراق ادامه خواهد داد و به تنش های خود با همسایه جنوبی دامن می زند.

پس از این بود كه 'احمد ترك ' نماینده استان 'ماردین' در مجلس و عضو حزب صلح و دموكراسی، گفت: سیاست 'صفر شدن مشكلات با همسایگان' كه توسط 'احمد داوداوغلو' وزیر امورخارجه تركیه، عنوان شده بود با شكست روبرو شده است و این سیاست فقط توانست تعداد دوستان و همسایگان تركیه را به صفر برساند.

** اقدام های فراقانونی، اعتراض مردمی و سفرهای خارجی

----------------------------------------- --------------------------

تمام تلاش دولت اردوغان برای دریافت مجوز از مجلس به منظور مداخله نظامی در سوریه در شرایطی رخ می دهد كه ارتش این كشور در اقدام هایی غیرقانونی پیش از تصویب این لایحه اقدام به آتش افروزی كرده بودند.

نهاد نخست وزیری تركیه یك روز پیش از تصویب این لایحه از سوی نمایندگان، در اطلاعیه ای اعلام كرد ارتش این كشور نقاطی در خاك سوریه را مورد هدف آتش توپخانه قرار داد.

این در حالی است كه بر اساس قانون، انجام عملیات برون مرزی فقط با اجازه مجلس صورت می گیرد. بنابراین این امر به منزله اقدام پیش از تصویب مجلس و مخالف قانون است.

چنین اقدام هایی با اعتراض مردم تركیه و برپایی چندین روز تظاهرات همراه بود كه برافراخته شدن آتش هر جنگی را مخالف با سیاست های اعلام شده از سوی دولتمردان تركیه می دانستند.

تظاهركنندگان پلاكاردهایی با مضمون 'جنگ، نه'، 'ما سربازان امپریالیسم نمی شویم'، 'ما سیاست های جنگ طلبانه حزب عدالت و توسعه را متوقف می سازیم'، ' جنگ نه، صلح آری'، 'آمریكای قاتل، از خاورمیانه گم شو'، 'درگیری نه، مذاكره آری؛ جنگ راه حل نیست' و... را در دست داشتند.

تمام این اعتراض ها نشان می دهد دولت تركیه از پشتوانه كافی برای آغاز جنگ در منطقه برخوردار نیست.

از سوی دیگر، تركیه این روزها میزبان برخی مقام های خارجی است.

بیستم مهرماه، 'جانت ناپولیتانو' وزیر امنیت داخلی آمریكا كه در راس هیات بلندپایه ای به تركیه سفر كرده است، با مقام های بلندپایه این كشور دیدار كرد.

همچنین 'اخضر ابراهیمی' نماینده ویژه دبیركل سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه، بیست و دوم مهرماه با مقام های ترك دیدار كرد.

بیست و یكم مهرماه وزیر امورخارجه آلمان هم طی اطلاعیه ای اعلام كرد پس از سفر سه روزه به چین، به آنكارا می رود.

وی افزود: سفر به تركیه با هدف اعلام همبستگی و مشاركت با آنكارا به عنوان همتای آلمان در سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) و همچنین دعوت از دولت این كشور به خویشتنداری و انجام تلاش های لازم برای كاهش تنش ها با سوریه انجام خواهد شد.

اشاره او به عضویت تركیه و آلمان در ناتو از آن سبب است كه پس از درگیری های مرزی هفته گذشته، ناتو آنها را محكوم كرد و زمزمه هایی درباره احتمال مداخله نظامی ناتو در سوریه همانند آنچه در لیبی گذشت، بار دیگر بر زبان ها افتاد.

در اطلاعیه وزیر امور خارجه آلمان همچنین با اشاره به افزایش تنش های مرزی بین دو كشور تركیه و سوریه آمده است: هیچكس نباید در دام اقدامات تحریك آمیز بیافتد بلكه باید تلاش ها برای كاهش تنش و حل بحران از راه های دیپلماتیك در دستور كار قرار گیرد.

از سوی دیگر، اقدام آنكارا برای مجبور كردن یك هواپیمای مسافربری سوریه به فرود و توقیف كالاهای موجود در آن، موضوع دیگری بود كه در این اطلاعیه به آن اشاره شده است.

این هواپیما نوزدهم مهرماه با داشتن 35 مسافر از مسكو عازم دمشق بود كه جنگنده های تركیه آن را به فرود در فرودگاه آنكارا مجبور كردند و پس از 9 ساعت بازرسی، برخی محموله ها را توقیف كرده و به هواپیما اجازه پرواز دوباره دادند.

این موضوع سبب شد سفر بیست و چهارم مهرماه 'ولادیمیر پوتین' رییس جمهوری روسیه، به آنكارا 2ماه به تعویق بیفتد.

گرچه دمشق و مسكو انتقال سلاح غیرقانونی را از طریق این پرواز تكذیب كرده اند و آنكارا نیز قرار است یافته های خود را به سازمان بین المللی هواپیمایی (ایكائو) گزارش كند، با این حال، تاثیر چنین رفتارهایی در وهله نخست به تركیه باز می گردد.

دولت اردوغان كه در سایه ظاهر اسلامخواهانه خود و همچنین پیگیری قوانینی مانند لغو ممنوعیت پوشش حجاب در مجامع عمومی به پبروزی هایی در عرصه داخلی تركیه دست یافت، پس از اتخاذ مواضع تندی علیه رژیم صهیونیستی بویژه در جریان جنگ 22 روزه غزه و نیز حادثه كشته شدن 9نفر از شهروندان خود در حمله كماندوهای صهیونیست به كشتی مرمره آبی جایگاه منطقه ای خاصی یافت.

اردوغان در نظر داشت در سایه این پشتوانه اسلامی خود، حوزه نفوذ تركیه را از سمت غرب و اروپا به سوی حوزه خلیج فارس و كشورهای اسلامی و عربی بگستراند.

نمونه ای از این تمایل را می توان در امضای دو هفته پیش یادداشت تفاهم میان تركیه و عمان برای افزایش همكاری در بخش های حمل و نقل، آموزش و پرورش، علوم ، فناوری، انرژی، كشاورزی و شیلات دید. به این ترتیب، به گفته معاون اردوغان، حجم تجاری دو كشور از 271 میلیون دلار پیشین بیشتر خواهد شد.

نمونه دیگری از تمایل آنكارا برای ورود به حوزه كشورهای عربی- اسلامی اعطای وام یك میلیارد دلاری به قاهره است.

با این حال، به نظر می رسد در شرایطی كه تركیه برای مطرح كردن خود در این منطقه، قرار گرفتن در جبهه مخالفان دولت سوریه و همراهی با عربستان، قطر، آمریكا و برخی كشورهای اروپایی را برگزیده است از سوی دیگر، فاصله خود را با جبهه مقابل بسیار زیاد كرده است.

این جبهه كه در آن روسیه به همراه چین و برخی از كشورهای منطقه ای به چشم می خورند خواهان تعیین سرنوشت سوریه توسط خود سوری ها به دور از دخالت های خارجی هستند.

روشن است در این میان، دور شدن آنكارا از سیاست 'صفر با همسایگان' از سوی كشورهایی مانند عربستان و قطر با رغبت بیشتری دنبال می شود چرا كه آنها نمی خواهند رقیب قدرتمندی مانند تركیه با سودای برپایی دوباره امپراتوری عثمانی در منطقه خاورمیانه قد بكشد.

همچنین كاهش جایگاه دولتمردان تركیه نزد جهان اسلام از دیگر خواسته های آمریكا به عنوان مهمترین و بزرگ ترین حامی رژیم صهیونیستی است.

واشنگتن بشدت نگران موفقیت یك حزب اسلامگرا در كشوری غیر عربی و مرتبط با اروپا بود كه از قضا، حمله های تندی علیه اشغالگران قدس را در كارنامه دارد.

از این روی، به نظر می رسد درگیر شدن آنكارا در متن ناآرامی های سوریه، نه فقط منجر به افزایش انتقادهای داخلی از حزب اسلامگرای عدالت و توسعه و رویگردانی مردم از آن در انتخابات بعدی خواهد شد، بلكه علاوه بر متزلزل كردن اقتصاد این كشور، سدی محكم در برابر تلاش برای استقرار جایگاه تركیه در منطقه و بر عهده گرفتن نقش های مهم منطقه ای و بین المللی خواهد ساخت و چهره موجه آن را نیز نزد ملت های اسلامی مخدوش می كند.

تحقیق**1961**1358


نوع مطلب :
برچسب ها :

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
تماس با ما چاپ این صفحه Online User مشاهده سطح انرژی امروز شما با علم بیوریتم تبادل لینک - تبادل لینک رایگان پارس سی ام اس - مرکز دانلود الحاقات فارسی تبادل لینک رایگان - تبادل لینک لینکدونی رایگان وب سایت محبوب من - شرح کوتاهی درباره وب سایت من. سایت افزایش آمار و رتبه آلکسا - افزایش رتبه آلکسا,افزایش بازدید,افزایش ترافیک,رتبه بندی رایگان, بالاترین آموزش کسب درآمد - کسب در آمد کار در منزل درآمد اینترنتی
 
 
بالای صفحه
 
ParsHit